Konference Trends in Automotive Logistics 2023: Nahlédněte do zákulisí Digital Factory

Marie Mundilová Aimtec
17. 3. 2023 | 4 minuty čtení

Digitalizace je navzdory všem aktuálním krizím v plném proudu – pro výrobní firmy není digitální transformace jednou z možností, ale nutností, pokud chtějí zůstat konkurenceschopné. Kdo teď zaspí, může mít za pět až deset let výrazný hendikep, říká spoluzakladatel a předseda dozorčí rady společnosti Aimtec, Roman Žák, a zve na 16. května do Plzně na další ročník konference TAL věnující se digitalizaci a dalším trendům automotive logistiky.

Romane, jak podle tebe vypadá ideální Digital Factory?

Z mého pohledu je ideální Digital Factory podnik, jehož vrcholový management dokáže optimálně využít jak potenciálu nejnovějších digitalizačních a automatizačních technologií, tak nevyčerpatelného potenciálu lidí.
 

Je vůbec na digitalizaci možno nahlížet jako na projekt, který má začátek a konec? Máme někdy „hotovo“?

Řekl bych, že ne. Jde o dlouhodobý nebo spíše nekonečný proces transformace – stejně jako se stále vyvíjí prostředí, v němž se pohybujeme. Jistě, digitalizace sestává z dílčích kroků, ale v zásadě jde o to, vytvořit správným nastavením platformu, na jejímž základě se firma může dál rozvíjet. Je důležité, aby firmy dokázaly vybudovat interní digitální kompetence. Musí je mít zejména celý management tak, aby se digitalizace stala součástí firemní kultury. Následný rozvoj pak firmě pomůže přizpůsobovat se trhu a tím i úspěšně konkurovat.
 

1140x251 TAL2023 Banner CZ Foto

 

Co je podle tebe tím nejdůležitějším, aby byla digitální transformace společnosti úspěšná?

Rád říkám, že je to holistický, celostní přístup k věci. Pochopení souvislostí postavené na znalosti systémů v kombinaci s porozuměním businessu, automatizačním technologiím, řízení projektů, motivaci lidí a mnoha dalším disciplínám. To umožňuje leaderům agilně řídit další rozvoj, věnovat se těm správným prioritám a tím „dodávat“ užitečná řešení. Při pohledu z druhé strany také platí, že většina izolovaných ostrůvků automatizace či digitalizace má výrazně nižší přínosy než řešení citlivě zaintegrovaná do celku.
 

Blíží se 22. ročník konference TAL, který zve podtitulem „Behind the Scenes at a Digital Factory“. Proč zrovna téma zákulisí?

Snažíme se přinést účastníkům konference možnost nového vhledu do celé oblasti logistiky v automotive odvětví. Prostřednictvím řečníků odhalit, co se vlastně v tom zákulisí děje – nejen v logistice a IT, ale třeba i z pohledu lidí a jejich role v digitalizaci. Chceme na toto téma přinést co nejkvalitnější a nejužitečnější příspěvky a prezentace, které účastníky přimějí přemýšlet o tom, jak digitalizovat ve vlastní firmě. Chceme pomáhat sdílením zkušeností, ukazovat, jak co funguje, jít po zásadních věcech, úspěších i nezdarech, neklouzat po povrchu.
 

Oblíbenost konference TAL setrvale roste. Proč na konferenci do Plzně rádi jezdí lokální logistici i vysoce postavení evropští manažeři?

TAL organizujeme my, Aimtec, ve spolupráci s IHK Regensburg a Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou. Cílem konference nikdy nebylo generovat z ní profit. Od svých začátků má konference TAL jediný smysl – přinést účastníkům informace o aktuálních logistických trendech co nejkvalitnější formou i obsahem. Postupem let se ukázalo, že to funguje. Vybíráme ty nejzajímavější a nejhodnotnější příspěvky, nikdo, ani partneři konference, nehrne reklamu, nikdo na pódiu neprodává. 
 

„Pro manažery firem z oboru je TAL užitečný i z hlediska networkingu ve spojení s uvolněnou, přátelskou atmosférou. Chceme, aby si účastníci konference odnesli příjemný zážitek a emoce, ale i užitečné zkušenosti a nové kontakty.“

Roman Žák, spoluzakladatel a předseda dozorčí rady, Aimtec

Na které řečníky se nejvíce těšíš?

Letos je program tak nabitý, že se těžko vybírá. Myslím, že české účastníky určitě zaujme David Strnad, vedoucí logistiky značky ŠKODA AUTO. Vedle něj je asi nejvýraznějším jménem Klaus Straub, který až do roku 2020 zastával funkci CIO & Senior Vice President of Group IT v BMW Group. V současnosti sdílí své know-how a obrovský nadhled nad dynamicky se měnícím světem digitalizace. Velké téma je udržitelnost, tam bude jistě zajímavý příspěvek Cyrila Klepka, autora úspěšného projektu Cyrkl. Cyril se s námi podělí o svůj příběh o tom, jak mohou IT technologie skutečně smysluplně přispět k udržitelnosti. Ale to je opravdu jen několik jmen, bude prostor i pro nové technologie a případové studie, například s projekty automatizace se představí společnosti BRANO a SCHERDEL.
 

S přihlédnutím k tomu, co se událo v uplynulých pár letech – co důležitého lze očekávat z hlediska IT v automotive odvětví v roce 2023?

Předpokládám, že role a důležitost digitalizace bude stále posilovat, navzdory tomu, že pro mnoho firem teď opravdu není lehké období. Zároveň jsem však také přesvědčen, že právě v této drsné době plné příležitostí se začne zřetelněji ukazovat rozdíl mezi těmi, kdo digitalizaci skutečně přijali jako součást své strategie, a kdo ne.
 

Sdílejte článek

Top novinky
z oblasti logistiky, IT a výroby.

Přihlaste se k odběru Aimtec Insights

Přihlášením k odběru novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.

loading